Dobór fotelika 15-36 kg (Grupa II/III) Data dodania:

Kiedy Twoje dziecko osiągnie konkretny wiek (najczęściej 4 lata i wzwyż) przychodzi czas na fotelik z grupy 15-36kg czy też 100-150cm. Wbrew pozorom dobór takiego fotelika nie opiera się na przeczytaniu gwiazdek i wsadzeniu do auta (znaczy też ale nie tylko), a na przymiarce dziecka. Ponieważ tutaj robi się troszeczkę zdradliwie.
 


Fotelik z grupy II-III ma podstawowe zadanie - musi poprawnie prowadzić pasy samochodowe po dziecku (azaliż pasy te stworzone są dla osoby dorosłej), zatem jest wyposażony w szereg prowadnic - trzy lub cztery. O ile sprawa z pasem barkowym jest zazwyczaj prosta, bo wystarczy odpowiednio wyregulować zagłówek, o tyle pas biodrowy jest czymś nad czym należy się pochylić ze szczególną uważnością. A wiem, że nie każdy to robi.

Jak działa pas biodrowy? Kiedy dochodzi do uderzenia, siła bezwładności rzuca ciało na pasy samochodowe. To dobra rzecz, pod warunkiem, że pasy są poprawnie użyte. Generalnie jego zadaniem jest przeniesienie ogromnych sił działających podczas wypadku na wytrzymałe części ciała - w tym przypadku miednicę.

Cytując Panów Morissa i Arbogasta z The Children’s Hospital of Philadelphia oraz Durbina i Winstona z University of Pennsylvania:

"Poprawne pozycjonowanie pasa samochodowego jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa starszych dzieci w ruchu drogowym. Odpowiednio ułożony pas biodrowy spoczywa nisko na miednicy dziecka. (...) Odpowiednio poprowadzony pas przeniesie siły działające podczas wypadku na twarde, wytrzymałe struktury kostne."

Czyli dokładnie to o czym napisałem przed chwilą. Piątka Panowie, wiszę wam kawę.

Jednak zdarza się, że pasy biodrowe są prowadzone niepoprawnie, zbyt wysoko - po podbrzuszu lub tak wysoko na miednicy, że podczas wypadku mogą się z niej zsunąć.

Co wtedy?

"Pasy bezpieczeństwa są jednak stworzone dla osoby dorosłej, nie dziecka (...) dzieci ,które nie są poprawnie zapięte pasem mogą cierpieć z powodu szeregu urazów podbrzusza i uszkodzeń rdzenia kręgowego zwanych ogólnie 'syndromem pasa samochodowego'"

Jeżeli pas biodrowy znajduje się na brzuchu, wtedy podczas uderzenia dziecko jest rzucone na niego z ogromną siłą. Z jednej strony do przodu poruszają się plecy z twardym kręgosłupem, z drugiej porusza się zaciskający się pas. Pomiędzy tymi dwoma rzeczami znajdują się delikatne organy ukryte w brzuszku. Trochę pooglądałem sobie rano obrazki ale oszczędzę wam ich.

Kurła, kolejne tl;dr się z tego robi.

Wróćmy do samej konstrukcji fotelików. Dzieci nie mają kolców biodrowych więc trzeba to załatwić inaczej. Wbrew temu, co próbuje nam wmówić pewien producent pasków z klamerkami, każdy dobry fotelik grupy 15-36 posiada prowadnice. Po prostu nie każdy rozwiązuje temat za pomocą podłokietników, są na rynku foteliki które z podłokietników zrezygnowały, za to między siedziskiem a oparciem znajduje się szczelina w którą pas ma się wsunąć a często poprawne pozycjonowanie ma zapewnić dodatkowy uchwyt pomiędzy nogami. Nie bez znaczenia jest też fakt podwyższenia dziecka do góry za pomocą siedziska.

Spójrzcie na zdjęcie - każdy z fotelików w jakiś sposób prowadzi pas biodrowy. Czy to oznacza, że będzie dobrze? Ano nie - różne konstrukcje różnych modeli oraz różne proporcje różnych dzieci sprawiają, że pas wypada różnie a ja otrzymuję nagrodę za upchnięcie największej ilości słowa różnie w jednym zdaniu. Nie dalej jak dziś rano odrzuciłem wymarzony fotelik jednym rodzicom, ponieważ jak zapiąłem pas i naciągnąłem biodrowy to dziecko zrobiło ała ała brzuszek (przepraszam 😟)

Podsumowując, moi drodzy: PROWADZENIE PASA BIODROWEGO JEST CHOLERNIE KLUCZOWE w foteliku 15-36kg, a jego poprawne dobranie zagwarantuje, że pas będzie się znajdował tam gdzie powinien - nisko na miednicy.

PS: Kolejny powód, żeby nie wozić w kurtce (ani samemu w niej nie jeździć!). Spróbujcie zapiąć na biodrach pas biodrowy w puchówce czy innym płaszczu. Imposibru.
 

Pozdro, Kapitan


 

Foteliki z kategorii 15-36 kg znajdziecie tutaj.Modele cieszące się największą popularnością:

 


 


 
Takata Maxi Kiddy Cruiserfix 3
   

 
Diono Monterey 2 BeSafe Izi Flex
   
 
Britax Romer Kidfix III M  

 

Komentarze